info@avasima.com
021-88344211

لاین‌اری چیست؟

سیستم صوتی سینمایی لاین اری (Line Array) جزو جدیدترین نسل های تکنولوژی سیستم پخش صدا در جهان می باشد. لاین اری تشکیل شده است از یک ساب ووفر قوی و تعدادی از بلندگوهای معمولا یکسان و بصورت هم فاز برای ایجاد یک منبع توزیع یکسان صدا که در یک ردیف نصب شده اند. نتیجه عملکرد این باند ها به مراتب بهتر از بلندگوهای شیپوری (هورن) خواهد بود. این تکنولوژی معمولا برای سالن های همایش و آمفی تئاتر چند صدنفره و یا برای صدارسانی عمومی در برنامه های بزرگ مانند کنسرت ها کاربرد دارد.

 

لاین‌اری

سیستم صوتی سینمایی لاین اری با ایجاد یک الگوی خروجی عمودی بسیار باریک و پوشش صوتی افقی گسترده برای تمرکز صدا در مخاطبان بدون اتلاف انرژی خروجی در سقف و یا فضای خالی بالای سر تماشاگران مفید است و عموماً بصورت عمودی نصب و طراحی می شود. اما در صورت نصب  افقی خلاف این عملکرد را خواهد داشت. یعنی الگوی خروجی افقی بسیار باریک و پوشش صوتی عمودی بلند خواهد داشت و معمولا برای چیدمان ساب ووفر ها در جلوی استیج مفید خواهد بود.

 

اساس سیستم‌های  لاین‌اری

اساس سیستم صوتی سینمایی لاین‌اری ( Line Array ) بر صدا رسانی متمرکز استوار است. در این روش زاویه قرار گرفتن بلندگوها در Array با توجه به ابعاد سالن و نحوه قرارگرفتن شنوندگان تنظیم می­ شود. فاصله بین بلندگوهای مجاور به اندازه ای است که بدون تداخل، امواج صوتی را به فواصل دور ارسال می کنند و با یک الگو، خروجی صدا به طور مساوی توزیع خواهد شد.

شدت صوت خروجی هر بلندگو در ردیف نیز به همین نسبت تنظیم می­ گردد تا در نهایت صدایی یکنواخت در سالن به گوش برسد. در واقع لاین اری سیستمی است که منبع حجمی صدا را به منبع خطی تبدیل می کند. این سیستم متشکل از تعدادی از عناصر بلندگوی یکسان است که به صورت افقی در یک خط  و به صورت راست (Right) و چپ (LEFT) نصب شده و از قاعده هر بار دو برابر شدن فاصله از منبع انرژی ۶ دسیبل کاهش مستثنا است .

 

لزوم استفاده از بلندگوهای لاین‌اری

در گذشته با توجه به فضای مورد نیاز برای پوشش صدا، بلندگوها در نقاط مختلف چیدمان می شدند. هر چه فضا بزرگتر بود از تعداد بلندگوهای بیشتر برای انتقال صدا استفاده می گردید. که همین موضوع باعث ایجاد مشکلات متعددی می شد.یکی از مهمترین مشکلات ایجاد شده، اختلال امواج صوتی حاصل از منابع مختلف است، که موجب از بین رفتن برخی از فرکانس ها یا تشدید برخی دیگر می گردید. در نتیجه، حاصل کار صدایی نامطلوب و آزار دهنده برای شنونده بود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، مهندسان صوت جهت ارائه صدای با کیفیت، حداکثر قدرت و پوشش دهی صوتی مناسب به بلندگوهای لاین اری روی آورند. استفاده از این بلندگوها خروجی و نتایج درخشانی را در زمینه صوتی به همراه داشته است. این امر موجب تمایل کاربران و استقبال عمومی نسبت به این سیستم گردید. بنابراین امروزه اغلب سازندگان مطرح سیستم های صوتی توجه بیشتری به طراحی و توسعه بلندگوهای Line Array نموده اند.

 

مزایای لاین‌اری

بزرگترین مزیت سیستم صوتی سینمایی لاین اری  (با طراحی خوب) کارایی و سادگی نسبی سیستم صوتی در ارائه SPL و کنترل پوشش در یک منطقه مشخص است. لاین اری ها ذاتاً در فضاهایی که از نظر آکوستیک چالش ایجاد می کنند مفید .اقع می شوند، چرا که می توانید انتشار عمودی آن ها را کنترل کرده و صدای انعکاس یافته را کاهش دهید.

این سیستم قابلیت پرتاب صدا از دو نقطه با حجم بالا را دارا می باشد. از مزایای لاین اری پخش یکنواخت صدا در تمامی فضا می باشد. یعنی افرادی که در صفوف اول، میانی یا آخر نشسته‌اند، حجم صوت را به صورت یکسان می‌شنوند. به عبارت دیگر در اسپیکر های معمولی شنونده ای که نزدیک باند قرار دارد صدای بلند و پرحجم خواهد شنید، در حالی که شنوندگانی که در فاصله دورتری از باند قرار دارند صدای ضعیف تری خواهند شنید. اما در باندهای Line Array هر دو شنونده (چه دور و چه نزدیک) حجم صدای یکسانی را خواهند شنید.

 

محدودیت‌های لاین‌اری

با اینکه این  سیستم صوتی سینمایی  می توانند در حل مشکلات برخی فضاها مفید واقع شوند، اما دارای محدودیت هایی نیز هستند. علاوه بر چالش ایجاد یک اری (array) که طول آن برای کنترل محدوده فرکانسی میانی و پایین مناسب باشد، گاهی لاین اری ها دچار مشکلات عجیبی مثل ورود فرکانس های خاصی به محدوده ی بالا و پایین اری می شوند. در فضاهایی که آکوستیک ضعیف تری دارند، این مسئله می تواند بسیار مشکل ایجاد کند و اگر میکروفن خواننده مستقیماً زیر یک لاین اری باشد، ممکن است با مشکلات فیدبک نیز برخورد کنید.

 

کیفیت صدا

ممکن است سیستم صوتی سینمایی حتی در بهترین شرایط نتوانند خلوص صدایی را که یک درایور باکیفیت یا یک کابینت دو یا سه طرفه دارد، ارائه کنند. بنابراین در فضاهای کوچکی که وجود تعداد کمی اسپیکر مناسب تر است، احتمال استفاده از آنها کمتر خواهد بود. البته مسئله هزینه و فضا نیز مطرح است.

 

شرکت آواسيما

شرکت آواسيما سالیان متمادی با شرکت‌های بین‌المللی مطرح در زمینه تجهیزات حرفه‌ای صوت و تصویر همکاری داشته و به عنوان نماینده انحصاری فروش و خدمات پس از فروش کمپانی‌های Apart، Sony، Kedacom، Creator، Panasonic، BenQ و Focus در کشور عزیزمان ایران فعالیت دارد.

این شرکت با اتکاء به تجربه طولانی در حوزه سیستم کنفرانس و طراحی و اجرای پروژه های بزرگ در سطح کشور، بکارگیری متخصصين مجرب که سالیان متمادی در حوزۀ تجهيزات حرفه‌ای صوتی و تصویری فعاليت داشته‌اند و با هدف ارتقاء کمی و کیفی و نوآوری در ارائۀ خدمات مشاوره، طراحی و اجرا،  یکی از بزرگترین شرکت‌ها در حوزه سیستم‌های کنفرانس صوتی و تصویری بوده و اجرای پروژه‌های معتبری را در کارنامه خود دارد.

به کارگیری کارشناسان باتجربه در بخش فنی و بازرگانی و استفاده از بهترین تجهیزات از برترین برندهای روز دنیا در پروژه‌ها، کارنامه درخشانی را برای این شرکت به ارمغان آورده است.

جهت هرگونه مشاوره و اجرای پروژه می‌توانید از طریق تماس با ما با کارشناسان فروش این شرکت در ارتباط باشید.

 

 

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۳ رای