info@avasima.com
021-88344211

تجهیز سینمای خانگی

 

سینمای خانگی چیست؟

دیدگاه شما نسبت تجهیزات سینمای خانگی  چیست؟ برای برخی از صاحبان منازل، سالن سینمایی کلاسیکی است که دارای دیوارهای مخملی قرمز، چراغ‌های دیوارکوب، نشیمن‌های با اختلاف سطح و در چند طبقه و یک دستگاه سازنده پاپ‌کورن است.

تجهیز فضای سینمای خانگی چیزی فراتر از صندلی و پرده نمایش است. برای اینکه فضای در نظر گرفته شده تبدیل به یک سالن سینمای خانگی مناسب شود، باید برخی از شرایط خاص مانند کنترل نور بیرونی و توانایی تهیه یک تصویر به اندازه کافی بزرگ مورد توجه قرار گیرد.

این الزامات برای ویدئو پروژکتورها و پرده نمایش اعمال می‌شود. در عین حال، باید با در نظر گرفتن عواملی مانند اندازه پرده نمایش، زاویه دید، نوع قرارگیری و یا نصب پروژکتور، راحتی صندلی، قرارگیری بلندگوها، تجهیزات ذخیره سازی و اکوستیک، اتاق سینمای خانگی را طراحی و چیدمان کرد.

 

اختصاص مکانی به سینمای خانگی

مکان اختصاص یافته به سینمای خانگی اتاقی است که صرفاً به تماشای فیلم در یک پرده بزرگ اختصاص یافته است و هیچ کاری غیر از فعالیت‌های مربوط به نمایش و تماشای فیلم انجام نمی‌گیرد. وقتی در اتاق سینمای خانگی فعالیت‌های دیگری صورت می‌گیرد، حس سینمایی آن فضا کمتر می‌شود. اندازه و شکل اتاق تفاوت واقعی در کیفیت آن خواهد داشت.

اتاق‌های مستطیل، اتاق‌های سینمایی بهتری نسبت به اتاق‌های مربع شکل ایجاد می‌کنند، زیرا در موقعیت‌ قرارگیری صندلی‌ها انعطاف پذیری بیشتری را ایجاد می‌کنند.

 

اهمیت عایق سازی و آکوستیک سالن سینما

باید به ارتباط اتاق سینمای خانگی با سایر اتاق‌های خانه فکر کرد، زیرا در صورت ایجاد مزاحمت برای سایر فضاها در خانه، عایق صدا لازم خواهد بود.

آکوستیک به معنای این است که سطوح به جای انعکاس یا انتقال صدا، باید صدا را جذب کنند. پانل‌های آکوستیک سبک و پوشش برای دیوارها عالی هستند و کف اتاق باید موکت ضخیم باشد.

 

 کنترل نور محیط

نور محیط به معنای نور از منابع خارج از اتاق است، مانند اتاق‌های دیگر یا از طریق پنجره ها. سینماهای خانگی فضاهایی هستند که نیاز هست در آنها نور محیط را محدود کنید.

نور کم باعث تضعیف تصاویر ویدئویی شده و حتی باعث می‌شود تماشای پرده نمایش لذت‌ کمتری داشته باشد.

در سمت ویدئو پروژکتور ، در صورت وجود نور محیطی که نمی‌توانید آن را کنترل کنید، به یک پروژکتور با درجه لومن بالا نیاز خواهید داشت.

اما بهترین راه مقابله با نور محیط متوقف کردن آن قبل از شروع است، با انتخاب فضایی با نور کم مانند زیرزمین.

اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، نور را با پرده‌ها و شید‌های مسدود کننده نور محدود کنید.

 

کنترل صدای محیط

صدای محیط صدای ناخواسته‌ای است که از بیرون وارد فضای سینمای خانگی می‌شود.

حتی اگر موفق به ایجاد فضای اختصاصی برای سینمای خانگی شوید، صداهای خارج از آن فضا اغلب تجربه تماشا را خراب می‌کنند.

صدای کودکان در اتاق‌های دیگر، صدای وسایل آشپزخانه، صدای لوله‌کشی و صداهای بیرون از خانه تنها چند نمونه از صداهای محیطی هستند که می‌توانند تهدیدی برای صدای سینمای خانگی باشند. ایجاد یک فضای اختصاصی اولین قدم برای کنترل صدای خارج است.

راهنمای تجهیز سینما خانگی

 

ساخت رک تجهیزات سینمای خانگی

رک تجهیزات صوتی و تصویری هسته مرکزی تجهیزات سینمایی است. رک A/V را هسته مرکزی در نظر بگیرید که کلیه فعالیت‌های مربوط به سینمای خانگی را کنترل می‌کند.

اجزای اصلی مانند آمپلی‌فایر، پردازنده صوتی دالبی، دستگاه پخش BluRay، اکسس پوینت و یا روتر شبکه و سایر تجهیزات سینمای خانگی از اینجا کار خواهند کرد.

این محل باید در نزدیکی پریز برق قرار داشته باشد و بتوانید کابل منبع اینترنت را به داخل بیاورید.

 

تهویه مناسب رک تجهیزات سینمای خانگی

رک تجهیزات باید از تهویه مناسبی برخوردار باشد، چراکه قطعات گرما ایجاد می‌کنند و در صورت افزایش دما می‌توانند آسیب ببینند.

رک‌های فلزی برای خرید وجود دارند که در جلو و عقب آنها فضای باز برای جریان هوا وجود دارد. همچنین خودتان می‌توانید قفسه را بسازید.

قفسه باید به اندازه کافی محکم باشد تا بتواند وسایل الکترونیکی را در خود جای دهد.

در صورت امکان باید از جلو، عقب و حتی پهلوها نیز باز باشد.

در نهایت، استفاده از شبکه فلزی به عنوان بستری برای دستگاه‌های الکترونیکی به بهبود تهویه کمک خواهد کرد.

 

طراحی سیستم روشنایی انعطاف پذیر و قوی

کنترل نور سینمای خانگی به معنای توانایی خاموش و روشن کردن چراغ‌ها یا تغییر دادن ‌تدریجی نوری که در فضای سینما است، می‌باشد. ممکن است چراغ‌هایی با فرو‌رفتگی کوچک به قسمت‌های زیرین سقف اضافه شوند تا رو به پایین بدرخشند و شکل کلاسیک سینمای خانگی را ایجاد کنند. سعی کنید اکثر این چراغ ها را در پشت نگه دارید تا تاثیر منفی بر روی پرده نمایش نداشته باشند.

 

محدود کردن منابع نوری در فضا

هر منبع نوری غیر از صفحه نمایش باید به حداقل برسد یا از آن اجتناب شود. این بدان معنی است که رنگ‌های بکار برده شده در فضا باید کاملاً مات و یکدست باشد.

از دستگیره‌های براق درب، لولا، وسایل روشنایی، کیت‌های تزئینی استفاده نشود.

 

مکان مناسب برای قرارگیری صندلی‌ها

در اتاق نمایش خانگی نباید دید کسی نسبت به صفحه بسته شود یا خیلی نزدیک یا خیلی دور باشد.

قرار دادن صندلی‌ها بصورت طبقه‌ای و بالا بردن صندلی‌های عقب می‌تواند این مشکل را حل کند.

فاصله از صفحه با توجه به اندازه تصویری که نمایش داده می‌شود و با توجه به سایز اتاق تعیین می‌شود.

 

کنترل صدا در فضای داخلی

صدا در سینمای خانگی به دیوارها، سقف و کف پرتاب می‌شود. کلید دستیابی به صدای عالی در سینمای خانگی، محدود کردن این پرتاب صدا است.

با استفاده از:
• موکت‌ها و پوشش‌های دیوار که باعث کاهش صدا می‌شود.
• صندلی‌های نرم و بالشتی، صدا را بهتر از مبلمان با عناصر سخت جذب می‌کنند.

 

برنامه‌ریزی برای جریان سیگنال‌ها

داده ها توسط سیم و از طریق هوا منتقل می‌شوند. هنوز هم سرگرمی‌های بسیاری از طریق اتصالات کابل سخت و سیگنال‌های Wi-Fi ارائه می‌شوند. کابل‌‌ها باید تا حد ممکن پنهان شوند. کابل‌هایی که به قسمت جلو و کناره سینمای خانگی کشیده می‌شوند، می‌توانند در قسمت‌های داخلی پنهان شوند.

 

ساده نگه داشتن اتاق سینمای خانگی

از شلوغ کردن و تزئین اتاق سینمای خانگی خودداری کنید، چراکه باعث حواس پرتی می‌شود.

 

 نصب پروژکتور به صورت سقفی

بدلیل قیمت بالای ویدئو پروژکتور ، برای محافظت آن را به صورت سقفی نصب نمایید و آن را روی یک سطح صاف قرار ندهید. پایه‌هایی برای نصب پروژکتور به صورت سقفی وجود دارد که به اکثر پروژکتورهای ویدئویی قابل نصب می‌باشد. مزیت دیگر این است که بسیاری از پایه‌های نصب دارای قفل و کلید هستند که به شما این امکان را می‌دهند که پروژکتور را از سرقت در امان نگه دارید.

 

استفاده از رنگ تیره برای دیوارها و سقف

با استفاده از رنگ تیره برای دیوارها می‌توان نور سینمای خانگی را کنترل کرد. سفید معمولاً رنگی است که برای سقف توصیه می‌شود زیرا حداکثر نور را منعکس می‌کند. اما در سینماهای خانگی انعکاس نور مطلوب نیست. بنابراین، با در نظر گرفتن رنگ خاکستری یا رنگ خنثی برای سقف می‌توان از انعکاس نور جلوگیری کرد.

 

شرکت آواسيما

شرکت آواسيما سالیان متمادی با شرکت‌های بین‌المللی مطرح در زمینه تجهیزات حرفه‌ای صوت و تصویر همکاری داشته و به عنوان نماینده انحصاری فروش و خدمات پس از فروش کمپانی‌های Apart، Sony، Kedacom، Creator، Panasonic، BenQ و Focus در کشور عزیزمان ایران فعالیت دارد.

این شرکت با اتکاء به تجربه طولانی در حوزه سیستم کنفرانس ، طراحی و ساخت سالن سینمایی  و اجرای پروژه های بزرگ در سطح کشور، بکارگیری متخصصين مجرب که سالیان متمادی در حوزۀ تجهيزات حرفه‌ای صوتی و تصویری فعاليت داشته‌اند و با هدف ارتقاء کمی و کیفی و نوآوری در ارائۀ خدمات مشاوره، طراحی و اجرا،  یکی از بزرگترین شرکت‌ها در حوزه سیستم‌های کنفرانس صوتی و تصویری بوده و اجرای پروژه‌های معتبری را در کارنامه خود دارد.

به کارگیری کارشناسان باتجربه در بخش فنی و بازرگانی و استفاده از بهترین تجهیزات از برترین برندهای روز دنیا در پروژه‌ها، کارنامه درخشانی را برای این شرکت به ارمغان آورده است.

با توجه به موارد ذکر شده در بالا، مشاوران و تیم حرفه‌ای ما در شرکت آواسیما با توجه به تجربیات خود در تجهیز و راه‌اندازی سالن‌های سینما در سطح کشور، قادر به طراحی و پیاده‌سازی سینمای خانگی در برج‌ها و منازل مسکونی می‌باشند. جهت هرگونه مشاوره و اجرای پروژه می‌توانید از طریق تماس با ما با کارشناسان فروش این شرکت در ارتباط باشید.

 

 

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۱ رای