info@avasima.com
021-88344211

لامپ یا لیزر

در روند رو به جلو و پیشرفت فناوری در حوزه ویدئو پروژکتورها که همواره در جهت افزایش کیفیت، کاهش قیمت و نهایتاً رضایت استفاده کنندگان بوده است، اخیراً تکنولوژی تولید نور در ویدئو پروژکتورها از لامپ به لیزر به عنوان منبع نور تغییر یافته است.

لیزر دارای مزیت های مهمی نسبت به لامپ می باشد که در این مقاله به برخی از آنها اشاره می گردد. در واقع، ویدئو پروژکتورهائی که از لیزر به عنوان منبع تولید نور استفاده می کنند، علاوه بر بهره مندی از داشتن کیفیت بهتر، دیگر دغدغه عمر کوتاه لامپ، کاهش تدریجی کیفیت تصویر، تولید گرمای نامتعارف دستگاه و نگرانی از شکستگی لامپ را ندارند.

 

لامپ ها

همانطور که میدانیم لامپ ها فقط نور سفید تولید می کنند و در قسمت دیگری از دستگاه کل نور تولید شده برای ایجاد نورهای رنگی تقسیم می شود. به عنوان مثال قست عمده نور تولید شده، به قرمز، سبز و آبی اختصاص می یابد و قسمت کمتری هم به رنگ های بنفش و زرد و … . حال آنکه در فناوری لیزر، لیزر دقیقاً همان رنگی را که نیاز است تولید می کند.

ضمن آنکه فراموش نکنیم یک لامپ برای تولید نور سفید حدود 300 وات انرژی نیاز دارد که همانطور که پیشتر گفته شد قسمتی از آن صرف تولید سه رنگ اصلی و الباقی آن هدر می رود. ولی لیزر با 100 وات می تواند هر رنگ لازمی را به درستی ایجاد نماید.

مورد دیگری که باید به آن اشاره نمود این است که پروژکتورهایی که لامپ منبع تولید نور آنها است، زمان انتظاری را نیاز دارند تا بتوان دستگاه را از برق کشید و بطور کامل خاموش نمود. این زمان برای خنک شدن لامپ دستگاه لازم است و گرنه آسیب جدی خواهد دید. در لیزر شما چنین مشکلی نخواهید داشت و خاموش و مجدد روشن نمودن دستگاه خیلی سریع خواهد بود.

 

تفاوت طول عمر لامپ و لیزر

در خصوص طول عمر و هزینه تعویض لامپ ها این نکته گفتنی است که عمر لامپ های ویدئو پروژکتور های خانگی و اداری عموماً بین 3000 تا 6000 ساعت می باشد. در صورتیکه عمر لیزرها بین 30000 تا 70000 ساعت است (بسته به اینکه از حالت استاندارد، اقتصادی و یا هوشمند استفاده شود).

به عبارت دیگر لیزر نگرانی ها در مورد هزینه های تعویض لامپ را بر طرف نموده و در عین حال نگهداری آسانتر دستگاه نسبت به ویدئو پروژکتور هائی که از لامپ استفاده می کنند را هم ارائه می دهد. و نهایتاً خبر خوش برای دوستداران محیط زیست آنکه لیزر بر خلاف لامپ ها که در پایان عمر خود، جزء زباله های آسیب زا به محیط زیست هستند، کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای