info@avasima.com
88344211 021
ویدئو پروژکتور لیزر

لامپ یا لیزر

در روند رو به جلو و پیشرفت فن آوری در حوزه ویدئو پروژکتورها که همواره در جهت افزایش کیفیت، کاهش قیمت و نهایتاً رضایت استفاده کنندگان بوده است، اخیراً تکنولوژی تولید نور در وویدئو پروژکتور ها از لامپ به لیزر به عنوان منبع نور تغییر یافته است.

لیزر دارای مزیت های مهمی نسبت به لامپ می باشد که در این مقاله به برخی از آنها اشاره می گردد. در واقع، ویدئو پروژکتورهائی که از لیزر به عنوان منبع تولید نور استفاده میکنند، علاوه بر بهره مندی از داشتن کیفیت بهتر، دیگر دغدغه عمر کوتاه لامپ، کاهش تدریجی کیفیت تصویر، تولید گرمای نامتعارف دستگاه و نگرانی از شکستگی لامپ را ندارند.

لامپها

همانطور که میدانیم لامپها فقط نور سفید تولید می کنند و در قسمت دیگری از دستگاه کل نور تولید شده برای ایجاد نورهای رنگی تقسیم می شود. به عنوان مثال قست عمده نور تولید شده، به قرمز، سبز و آبی اختصاص می یابد و قسمت کمتری هم به رنگهای بنفش و زرد و … . حال آنکه در فن آوری لیزر، لیزر دقیقاً همان رنگی را که نیاز است تولید می کند.

ضمن آنکه فراموش نکنیم یک لامپ برای تولید نور سفید حدود 300 وات انرژی نیاز دارد که همانطور که پیشتر گفته شد قسمتی از آن صرف تولید سه رنگ اصلی و الباقی آن هدر می رود. ولی لیزر با 100 وات می تواند هر رنگ لازمی را به درستی ایجاد نماید.

مورد دیگری که باید به آن اشاره نمود این است که پروژکتورهایی که لامپ منبع تولید نور آنها است،

زمان انتظاری را نیاز دارند تا بتوان دستگاه را از برق کشید و بطور کامل خاموش نمود. این زمان برای خنک شدن لامپ دستگاه لازم است و گرنه آسیب جدی خواهد دید. در لیزر شما چنین مشکلی نخواهید داشت و خاموش و مجدد روشن نمودن دستگاه خیلی سریع خواهد بود.

تفاوت طول عمر لامپ و لیزر

در خصوص طول عمر و هزینه تعویض لامپها این نکته گفتنی است که عمر لامپهای ویدئو پروژکتور های خانگی و اداری عموماً بین 3000 تا 6000 ساعت می باشد. در صورتیکه عمر لیزرها بین 30000 تا 70000 ساعت است (بسته به اینکه از حالت استاندارد، اقتصادی و یا هوشمند استفاده می شود).

به عبارت دیگر لیزر نگرانیها در مورد هزینه های تعویض لامپ را بر طرف نموده و در عین حال نگهداری آسانتر دستگاه نسبت به ویدئو پروژکتور هائی که از لامپ استفاده میکنند را هم ارائه می دهد. و نهایتاً خبر خوش برای دوستداران محیط زیست آنکه لیزر بر خلاف لامپ ها که در پایان عمر خود، جزء زباله های آسیب زا به محیط زیست هستند، کمترین آسیب را به محیظ زیست وارد می کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]